Liečba análnej fistuly
Análna píšťala (análna fistula) je malý tunel, ktorý sa môže vytvoriť pod kožou v okolí análneho otvoru. Vo väčšine prípadov je to následok perianálneho abscesu. Príčinou análnej píšťaly – fistuly je problém s drobnými žľazami análneho kanála. Keď sa zablokujú a upchajú, tvorí sa infekcia, ktorá na mieste vyvolá opuch naplnený tekutinou, hnisom tzv. perianálny abscess. Tento absces častokrát samovoľne praskne a následne sa môže vytvoriť fistula. Ide stav, ktorý sa nedá liečiť konzervatívne, ale vyžaduje proktologický zákrok.
Ak absces spontánne nepraskne, chirurg ho otvorí a bolesť ustúpi. Rana sa napriek najlepšej starostlivosti nezahojí úplne a ostane malý otvor alebo nehojaci sa “pupienok”. Ak sa absces vyskytuje opakovane na tom istom mieste, najpravdepodobnejšou príčinou je análna fistula.
Niekedy sa príznaky začínajú postupne. Najskôr spozorujete vlhkosť a svrbenie. Ani po dôkladnej hygiene nezostane konečník nikdy dlho čistý, na bielizni možno objaviť stopy krvi či hnisavého sekrétu. Niekedy si všimnete aj nekontrolovaný prechod črevných plynov alebo stopy stolice cez vonkajší otvor fistuly.
Ďalšími raritnejšími príčinami okrem abscesu sú choroby ako tuberkulóza, pohlavne prenosné choroby alebo Crohnova choroba, ktorá postihuje črevá.
Príznaky kompletnej análnej fistuly sú sprevádzané sekréciou tekutiny, hnisu alebo krvi. Vlhkosť môže viesť až k podráždeniu pokožky, nazývanému dráždivý análny ekzém so svrbením a stopami krvi na toaletnom papieri. Vylučovanie hnisu spôsobuje nepríjemný zápach, ktorý môže byť prvotným príznakom.
Liečba análnych fistúl
Vyžaduje si každá análna fistula operáciu? Existuje liečba análnej fistuly bez operácie?
Bohužiaľ, hojenie fistuly bez operácie nie je možné. Všetky nádeje na vyliečenie análnej fistuly pomocou liekov alebo špeciálnej starostlivosti o rany sa nenaplnili.
V špecifických prípadoch fistúl u pacientov s chronickým zápalovým ochorením čriev môžu nové formy liečby protilátkami a dlhodobá antibiotická terapia dosiahnuť určitú úroveň kontroly symptómov. Dlhodobá drenáž silikónovými niťovými drenážami znižuje bolesť tým, že zabraňuje tvorbe abscesov, ale nezahojí fistulu. Liečba kmeňovými bunkami bola zatiaľ schválená len pre pacientov s Crohnovou chorobou a je v klinickom skúšaní.
Podľa dlhoročných skúseností a názoru Dr. Strateného, ktorý sa špeciálne venuje práve análnym fistulám, môže byť málo aktívna fistula, ktorá pacientovi spôsobuje malé nepohodlie, za určitých okolností ponechaná bez liečby. Túto možnosť prediskutujeme s každým pacientom individuálne.
Podľa súčasných smerníc by sa však mala operovať každá análna fistula.
„Diagnóza análnej fistuly je zásadne indikáciou na operáciu a slúži ako prevencia recidivujúceho septického procesu. Spontánne zahojenie análnej fistuly bez chirurgického zákroku sa musí považovať za extrémne nepravdepodobné”. V literatúre je popísaná – veľmi zriedkavá – malígna degenerácia perzistujúcich fistúl“.
V našom proktologickom centre máme dlhoročné skúsenosti so všetkými formami liečby análnych fistúl.
citlivý obsah
Tento obsah zobrazuje explicitné snímky
intímnych častí tela.
