Skip to content
PROCTOLOGY logo
  • Služby/Ochorenia
  • Úvodné vyšetrenie
  • ProctologyExpand
    • MUDr. Martin Stratený
    • Cenník
  • Blog
  • Liečba laserom
  • Kontakt
  • sk_SKSlovakExpand
    • en_GBEnglish
    • de_ATGerman
Rezervácia vyšetrenia
PROCTOLOGY logo

Liečba hemoroidov

Hoci výraz „hemoroidy“ pravdepodobne počujete iba vtedy, keď ide o ochorenie, ktoré sa stalo symptomatickým, teda sa nejakým spôsobom prejavilo. V skutočnosti sú bežnou súčasťou našej anatómie. Hemoroidy sú vankúšiky tkaniva umiestnené v dolnej časti konečníka, ktoré obsahujú cievy, svalové a elastické vlákna. Hemoroidy prispievajú k našej pokojovej kontinencii, čo znamená, že pomáhajú telu kontrolovať vyprázdňovanie stolice. Keď nepociťujete svrbenie, pálenie alebo nepohodlie spôsobené hemoroidmi, pravdepodobne na ne vôbec nemyslíte, ale vždy sú tam. Hemoroidy sú najčastejším proktologickým ochorením a štatistiky hovoria o tom, že až 50 % pacientov vo veku nad 50 rokov má určitú formu tohto ochorenia. V dnešnej dobe však postihuje aj osoby mladšie.

Hemoroidy rozlišujeme vnútorné a vonkajšie.

Vnútorné hemoroidy, pokiaľ nie sú v pokročilom treťom alebo už vo štvrtom teda poslednom štádiu, väčšinou nie sú viditeľné a nachádzajú sa na konci análneho kanála alebo začiatku konečníka. Sú to žily pod sliznicou, ktoré sa za určitých podmienok rozširujú, zväčšujú a začínajú vychádzať často po stolici von z konečníka. Následne spôsobujú ťažkosti s nimi súvisiace, medzi ktoré najčastejšie patria krvácanie, prolaps – vybiehanie von – až s nutnosťou zatláčania, svrbenie /pri pokročilom 3. a 4. štádiu ochorenia/ so zmenami na koži z dôvodu chronického dráždenia.

Bolestivosť pri vnútorných hemoroidoch je raritná.  Pri bolesti v oblasti análneho kanála treba vždy pátrať i po inej diagnóze. 

Štádiá hemoroidálneho ochorenia

V súčasnosti sa používa štádiovanie vnútorných hemoroidov na štyri stupne závažnosti ochorenia.

1. stupeň ochorenia hemoroidov (zlatej žily)

je možné riešiť konzervatívne /nechirurgicky/ a bezbolestne, preto neváhajte a už pri prvých príznakoch spojených s týmto ochorením navštívte proktológa. 

2. stupeň ochorenia hemoroidov

Druhé štádiu ochorenia konečníka je už konzervatívna liečba neúspešná a dochádza postupne k progresii ochorenia a zhoršovaniu príznakov. Hemoroid sa zväčšuje, môže občas vystúpiť  z konečníka von, ale ešte stále sa vie sám “vstrebať” do vnútra. Pre chúlostivosť tohto problému si pacienti často vyberajú samoliečbu, ktorá však žiaľ len zmierňuje príznaky, ale nerieši problém, ktorý sa takto často zhorší a prerastie do ďalšieho štádia ochorenia.

3. stupeň ochorenia hemoroidov

Tretie štádium ochorenia, s ktorým sa stretávame v našej ambulancii pomerne často je štádium, kedy sa vystupujúci hemoroid už nevie zasunúť späť dovnútra už sám a pacient si tak tento hemoroid zatláča dovnútra sám, čo môže spôsobiť opuchy, či zápalové komplikácie, ktoré sa často môžu prejavovať hlienom, či krvou na spodnom prádle pacienta.

4. stupeň ochorenia hemoroidov

Pri štvrtom štádiu ochorenia je vo väčšine prípadov indikovaná chirurgická liečba, tzv. hemoroidektómia. Vyžaduje hospitalizáciu v nemocnici a následne práceneschopnosť s následnou rekonvalescenciou. 

My v našom proktologickom centre poskytujeme ambulantnú liečbu aj 4. štádia ochorenia.

Nedovoľte, aby Vaše ochorenie dospelo do tohto štádia a navštívte naše proktologické centrum čo najskôr. Samoliečba vedie vo väčšine prípadov k postupnému zhoršovaniu ochorenia a jeho progresii do neskorších štádií s následnou nutnosťou invazívnejšieho prístupu, práceneschopnosti a socioekonomickej straty. Už minimálne príznaky môžu byť varovné!

V našom proktologickom centre máme dlhoročné skúsenosti so všetkými formami liečby hemoroidálneho ochorenia.

Možnosti liečby hemoroidov

Pri vstupnej konzultácii a vstupnom vyšetrení, náš lekár určí diagnózu, zhodnotí stav, určí presné štádium ochorenia a navrhne liečbu podľa najnovších štandardov a odporúčaní. V našom proktologickom centre sa vždy opierame o EBM –  Evidence base medical, čiže Medicína na základe dôkazov.

Ak je liečba nutná, v našom proktologickom centre poskytujeme liečbu vnútorných hemoroidov pomocou Barronovej ligatúry, LHP -Laser a sklerotizáciu.

Barronova ligatúra

Ide o ošetrenie latexovou gumičkou alebo tiež „gumičkovanie“. Na bázu a vnútorný hemoroidálny uzol sa nasadí škrtiaca gumička, ktorá zamedzí prítoku i odtoku krvi a teda aj kyslíka, čo má za následok jeho odumretie, odpadnutie s vytvorením jazvičky v mieste pôvodného uzla, hemoroidu.

Ide o elegantnú, rýchlu, nebolestivú metódu bez závažných komplikácii, bez zásahu do integrity análneho kanála či aparátu zvierača. Udáva sa, že až 80 % prípadov je možných riešiť touto metódou. Pacient sa bez výrazných obmedzení okamžite vracia do bežného života.

Liečba pozostáva vo väčšine prípadov  maximálne zo 4 sedení, je nebolestivá a pacient sa môže ihneď vrátiť do bežného života bez obmedzenia a s minimálnymi socioekonomickými stratami. Po konzultácii s proktológom je možné v určitých prípadoch navrhnúť i riešenie v menšom počte sedení.

Barronova ligatúra je určená najmä na liečbu 2. štádia ochorenia,v indikovaných prípadoch je možné ju použiť aj v 3. štádiu ochorenia. V prísne individuálnych prípadoch je táto metóda použiteľná dokonca aj v 4. štádiu, najmä u pacientov nevhodných zo špecifického dôvodu k chirurgickej liečbe.

Vonkajšie hemoroidy väčšinou nepredstavujú problém v kľudovom stave, môže však dôjsť k vzniku komplikácií a preto liečbu netreba odkladať. Za vonkajšími hemoroidmi sa veľakrát skrývajú práve vnútorné hemoroidy. Pacienti si vonkajšie a vnútorné hemoroidy často zamieňajú a nesprávne identifikujú problém práve v nich. Vo väčšine prípadov nepredstavujú medicínsky problém, ale skôr problém  “estetický” a hygienický. Výnimkou sú   akútne prípady, ako vytvorenie zrazeniny. Tento prípade ošetrujeme bezbolestne, pomocou rádiofrekvencie s použitím metódy šetrnej k tkanivám. Bez komplikácií a obmedzenia.

Treba podotknúť, že v niektorých prípadoch po liečbe vnútorných hemoroidov sa často „zmenšia“ i vonkajšie hemoroidy.

LHP – Laser  Bezpečný a moderný  postup

Laserové ošetrenie cievnych štruktúr sa už dávno osvedčilo pri liečbe kŕčových žíl. V proktológii bola liečba hemoroidov laserom s vlnovou dĺžkou 810 nm po prvýkrát zaznamenaná v roku 2009 Hèliom Plaplerom z Univerzitnej nemocnice v Sao Paule. Vývoj jemnej sondy z optických vlákien v tvare kužeľa a použitie 1470 nm lasera s optimalizovaným tvarom vlny zlepšili účinnosť laserovej aplikácie. 

Hemoroidoplastiku  (LHP)  možno v súčasnosti považovať za sofistikovaný terapeutický postup. Hemoroidné uzly sú zmenšené a fixované zvnútra pomocou dávkovanej laserovej energie. 

Kľúčovými výhodami Laserovej liečby hemoroidov sú:

  • Procedúra sa vykonáva ambulantne.
  • LHP sa môže použiť  v 2., 3.,ale aj v 4. štádiu  ochorenia 
  • Vyhnete sa tak väčším ranám a ukrutným bolestiam, ako sú pri bežnom odstraňovaní hemoroidov
  • Prestoje v práci a športe sú minimálne v porovnaní s klasickou operáciou. 
  • Štúdie preukázali vyššiu účinnosť a zlepšenie kvality života po laserovej hemoroidoplastike 
  • Pôvodné, fyziologické tkanivo hemoroidálnych plexov, ktoré je dôležité pre elasticitu, citlivosť a utesnenie konečníka proti plynom a tekutinám, je zachované a redukované na normálnu úroveň
  • Sfinkter je chránený

Naše skúsenosti ukazujú, že laserová hemoroidoplastika je veľmi bezpečný a účinný zákrok, najmä v porovnaní s inými technikami chirurgickej liečby.

  • Môže sa vyskytnúť krvácanie z laserových kanálov, ale nikdy nie je nebezpečné a zvyčajne sa dá zastaviť jemným tlakom.
  • Lokálny opuch a perianálna trombóza sa môže vyskytnúť počas prvých dvoch týždňov, nie sú ničím nezvyčajné a sami zmiznú.

Pri tomto type zákroku  sa dá očakávať veľmi dobré dlhodobé výsledky.

Laserová hemoroidoplastika (LHP):  proces liečby – jednotlivé kroky liečby

Anamnéza (predchádzajúca anamnéza) a  lokálny nález

Na prvom stretnutí v našej ambulancii rozhovorom lekár objasní  trvanie, typ a intenzitu vašich príznakov. Lokálne vyšetrenie objasní, či sú za tieto príznaky skutočne zodpovedné zväčšené hemoroidy. Najmenej polovica všetkých pacientov s „hemoroidmi“ skutočne trpí análnou trhlinou alebo análnym ekzémom, ktorý je často nezávislý od konečníka.

Diskusia o alternatívach

Je laserová hemoroidoplastika optimálny postup pre vás a vaše súčasné zistenia? V zásade sa tým dajú liečiť hemoroidy v ktoromkoľvek štádiu. V skorých štádiách je ich efektívnejšie riešiť ešte menej invazívnymi metódami, s rovnakým výsledkom ako je Barronova ligatúra alebo skleroterapia. Naopak pre jednotlivé, veľmi veľké uzly môže byť konvenčné odstránenie hemoroidov metódou voľby. Na druhej strane ak má pacient len ​​niekoľko symptómov, niekedy je možné úplne upustiť od operácie a liečiť len symptómy reguláciou stolice a lokálnou symptomatickou liečbou. 

Skleroterapia – Sklerotizácia hemoroidov  

Ide o  nechirurgické ošetrenie, ktoré má za cieľ stabilizovať spojivové tkanivo.Ošetrenie je možné vykonať bezbolestne ambulantne. Zvyčajne sa musí opakovať niekoľkokrát v intervaloch niekoľkých týždňov. Môže trvať nejakú dobu, kým príznaky úplne zmiznú.

Pri povrchovej injekčnej technike malých objemov sú komplikácie extrémne zriedkavé. Pri predtým používaných zmesiach fenolu a oleja bolo hlásené vážne poškodenie tkaniva, dnes používané agensy sú nízkorizikové a veľmi dobre tolerované. Ak máte zápalové ochorenie čriev alebo ste tehotná, mali by ste sa vyhnúť skleroterapii.

citlivý obsah

Tento obsah zobrazuje explicitné snímky
intímnych častí tela.

Zobraziť obsah
Hemoroidy 4 štádia - fotka

Potrebujete pomoc?

Rezervujte si vstupné vyšetrenie

Vstupné vyšetrenie v našej ambulancii spočíva v dôvernom rozhovore medzi vami a lekárom s objasnením vašich ťažkostí a príznakov ochorenia.

Zobraziť voľné termíny

Ostatné proktologické ochorenia

Análna fistula

Liečba análnej fistuly

Análna píšťala (análna fistula) je malý tunel, ktorý sa môže vytvoriť pod kožou v okolí análneho otvoru. Vo väčšine prípadov je to následok perianálneho abscesu.

Viac o ochorení

Análna thrlina – Fisura

Liečba análnej trhliny

Každý od detského veku až po po dospelosť môže trpieť análnou trhlinou. Ide o veľmi bolestivý stav. Aj keď je análna trhlina zvyčajne neškodná a liečiteľná, môže byť tiež znakom iných zdravotných problémov.

Viac o ochorení

Liečba perianálnej trombózy

K vzniku perianálnej trombózy dochádza vtedy, keď sa na vonkajšom hemoroidálnom uzle vytvorí zrazenina. Ide o náhle zhoršenie inak „neškodných“ vonkajších hemoroidálnych uzlov.

Viac o ochorení

Liečba análnych polypov

Análne polypy sú nezhubné nádory análneho kanála vychádzajúce zo sliznice alebo spojivového tkaniva. Môžu byť tzv. prisadnuté alebo na stopke rôznej dĺžky a veľkosti. Veľakrát sú vedľajším nálezom pri inštrumentálnom vyšetrení hrubého čreva alebo konečníka.

Viac o ochorení

Liečba análnych duplikatúr

Análne duplikatúry znamenajú nahromadenie voľnej kože okolo análneho otvoru. U pacientov sa vyskytujú často a takmer vždy sú benígne (neškodné). Obyčajne si ich pacienti zamieňajú za hemoroidy.

Viac o ochorení

Kontakt

Sme pre Vás k dispozícii online od pondelka do nedele.

+421 951 015 316

info@proctology.sk

Zajednať termín vyšetrenia

Navštívte nás

Proktologické centrum

Námestie 1 mája 8062/11

811 06 Bratislava – Staré mesto

Navigácia

  • Domov
  • Služby
  • Liečba laserom
  • Blog
  • Prvá návšteva
  • MUDr. Martin Stratený
  • Kontakt

Liečime ochorenia

  • Hemoroidy
  • Análna fistula
  • Análna trhlina
  • Perianálna trombóza
  • Análny polyp
  • Análna duplikatúra

Proctology © 2025 / Made by: Stella Digit

Ochrana osobných údajov

Cookies

Scroll to top
  • Služby / Konečníkové choroby
    • Liečba análnej fistuly
    • Liečba hemoroidov
    • Liečba análnej trhliny
    • Liečba perianálnej trombózy
    • Liečba análnych duplikatúr
    • Liečba análnych polypov
  • Úvodné vyšetrenie
  • Liečba laserom
  • Cenník
  • MUDr. Martin Stratený
  • Blog
  • Kontakt
  • sk_SKSlovak
  • en_GBEnglish
  • de_ATGerman
  • Rezervácia 30 min. vyšetrenia