Proktológia – koloproktológia

Dobrý deň,
moje meno je MUDr. Martin Stratený a pravdepodobne ste sa dostali na túto časť našej stránky a tento blogový článok vďaka najrozšírenejšiemu webovému vyhľadávaču s kľúčovým slovom PROKTOLÓG.

Predpokladám, že slovo proktológ asi nepatrí do vašej bežnej konverzácie a ani si slovo proktológ, či proktológia nezadávate do google len tak z nudy. Skôr si myslím, že ste pacient a hľadáte odborníka na  problematiku týkajúcu sa proktologických problémov. Pevne verím, že pre seba alebo pre svojho blízkeho chcete nájsť toho najlepšieho proktológa.

MUDr. Martin Stratený - proktológ
MUDr. Martin Stratený – proktológ

Poďme si najskôr skúsiť odpovedať na otázku: Kto je to proktológ? A trocha si vysvetlime základné pojmy.

Proktológia

Proktológia je medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá diagnózou a liečbou ochorení konečníka, anusu a dolnej časti hrubého čreva.

Kto je proktológ – význam

Proktológovia, lekári špecializujúci sa v tomto odbore, liečia rôzne stavy ako hemoroidy, análne trhliny, abscesy, fistuly, polypy a rakovinu konečníka. Cieľom proktológie je poskytovať komplexnú starostlivosť o pacientov s týmito zdravotnými problémami.

Proktológ je v skutočnosti už archaický názov, v súčasnej modernej chirurgii slovo proktológ skôr spadá pod názov kolorektálny chirurg. A tu nám hneď vychádza otázka: Ako môže byť ambulantný lekár kolorektálny chirurg? No nemôže, nie je to technicky možné. Na Slovensku neexistuje špecializovaná príprava v odbore – kolorektálna chirurgia alebo ak chcete archaickejšie – koloproktológia.

Proktológ špecialista

Proktológ by mal byť v prvom rade odborník vo svojom odbore s dlhoročnou praxou. V druhom rade by mal mať ľudský prístup, morálne zásady a určite budete prihliadať aj na prostredie, do ktorého prichádzate. „Veď predsa idem do súkromnej ambulancie“.

Čo je proktológia a ako sa študuje?

Poďme na to od začiatku. Vyštudujete medicínu (je to nezabudnuteľných 6 rokov) a dostanete titul MUDr. Toto je kľúčový moment, kedy sa musíte alebo teda by ste sa mali rozhodnúť, čo bude s vami ďalej a akú odbornú prax budete vykonávať. Ak sa rozhodnete pre chirurgiu, tak vás čaká ďalších 5 rokov prípravy na špecializačnú skúšku. Musíte počítať s niekoľkoročnou praxou na chirurgickom oddelení, ktorá sa ale nezačína kolorektálnou, pokročilou chirurgiou, ale skôr administratívnou činnosťou a to od prijímania pacientov po ich prepúšťanie, vrátane nespočetných asistovaní starším chirurgom vrátane spomínaným kolorektálnym chirurgom. Väčšina mladých chirurgov v tomto období nerozmýšľa, či z neho bude raz kolorektálny chirurg. Musia sa naučiť operovať základné chirurgické diagnózy, či už plánované alebo akútne. Po 5. rokoch ak splníte všetky požiadavky a zoperujete určité množstvo základných chirurgických výkonov, vás pripustia ku špecializačnej skúške v odbore všeobecná chirurgia. Absolvujete špecializovaný kurz, ktorý pozostáva z obhajoby špecializačnej práce a špecializovanej skúšky. Ak spravíte skúšku ako „odmenu” dostanete pečiatku s kódom lekára v špecializovanom odbore chirurgia. Myslíte si, že už je z vás kolorektálny chirurg –  proktolog? No nie je, a ani nemôže byť, pretože nemáte prax v pomerne zložitej problematike kolorektálnej chirurgie. A čo teraz?

„Mám predsa pečiatku, môžem začať robiť aj súkromnú prax nie? Proktológia alebo teda kolorektálna chirurgia ako certifikačná činnosť na Slovensku nie je, tak prečo by som sa nemohol nazvať proktológomVeď popracujem ešte nejakú dobu na chirurgii v menšom meste, kde ani kolorektálnu chirurgiu nerobia a začnem súkromnú prax alebo vlastne ja ani chirurgiu nechcem asi robiť a prechodne budem robiť iné zamestnanie. Potom si to rozmyslím a vrátim sa do chirurgickej praxe.V preklade, nemám znova žiadnu prax ani len v základnej chirurgii. Založím si chirurgickú ambulanciu a nazvem sa proktológom – kolorektálnym chirurgom.”

Myslíte, že toto je skutočný proktológ? No určite nie, nie je to technicky ani prakticky možné.

Koloproktológia

Vráťme sa ale ďalej k príbehu kolorektálneho chirurga, ktorý kolorektálnu chirurgiu a proktológiu vo svojej praxi reálne vykonáva a má za sebou i výsledky. Takého predsa hľadáte, či nie?

Takže spravili sme špecializačnú skúšku z chirurgie a chceme byť kolorektálny chirurg alebo teda proktológ. Čo nasleduje? Sme aspoň v polovici cesty? Nie sme! Práve to začína a začína to tým, že na to, aby ste vôbec mohli robiť kolorektálneho chirurga, potrebujete podporu od primára a od starších kolegov, kolorektálnych chirurgov, ak sa nejaký na pracovisku vôbec nachádza a rozumie proktologickej problematike. Okrem toho musí byť ochotný vám predať nejaké tie skúsenosti. 

Môže robiť kolorektálnu chirurgiu alebo proktológiu každý? Nie, nemyslím si. Každý máme nejaké predpoklady a schopnosti, každý vynikáme v niečom inom a to, že ste sa rozhodli robiť chirurgiu neznamená, že vaše schopnosti z vás urobia dobrého chirurga v tomto prípade kolorektálneho chirurga. Ale za dobu do špecializačnej skúšky a v období po špecializačnej skúške, primár oddelenia a okolie vidí, či máte osobnostné predpoklady pre kolorektálnu chirurgiu. 

Koloproktológ – doktor a prax

Dobre, takže povedzme, že ste dostali podporu od okolia a dostanete možnosť kolorektálnu chirurgiu v praxi vykonávať. Cesta len začína a to asistenciami a postupným získavaním skúseností od základných výkonov v kolorektálnej chirurgii až po náročné výkony v malej panve. Predpokladom okrem zvládnutia techniky chirurgických výkonov je starostlivosť o pacienta v perioperačnom období a v ambulantnej starostlivosti. Mimoriadne dôležitý je kontakt s pacientom od komplexnej diagnostiky so zvládnutím pomerne náročnej problematiky onkochirurgie až po dispenzárnu starostlivosť. Postupné zdokonaľovanie sa v operačnej technike s cieľom minimalizovať možné pooperačné komplikácie a maximalizovať onkologický aspekt liečby. Zvládanie komplikácií, ktoré sú často v kolorektálnej chirurgii fatálne, ich predchádzanie a riešenie. Po rokoch praxe v uvedenom, po množstve zoperovaných pacientov od náročných brušných výkonov až po technicky náročné výkony v oblasti análneho kanála môžeme povedať že je z vás kolorektálny chirurg – proktológ. A kedy sa ním v skutočnosti stanete? Keď za vami príde starší kolega, od ktorého ste sa učili a opýta sa na váš názor alebo vás poprosí o pomoc s nejakou komplikáciou. Kolorektálna chirurgia  –  proktológia v sebe zahŕňa hlavne náročné výkony v malej panve a v perianálnej oblasti, vrátane laparoskopických výkonov. Určite tým nemyslím hemoroidy a análne trhliny. Ošetrenie hemoroidov a análnych trhlín sú pre pokročilého kolorektálneho chirurga tie najbazálnejšie výkony. 

Ako vyhľadať správneho proktológa?

Myslím si, že takého pokročilého proktológa hľadáte. Nie samozvaného proktológa, ktorý videl otvorenú dutinu brušnú alebo komplexnú perianálnu fistulu naposledy tesne po špecializačnej skúške a neoperoval ju nikdy. Kolorektálny chirurg – proktológ, ktorý rieši náročné výkony vo svojej  dennodennej praxe, nikdy nebude mať problém riešiť banálne proktologické výkony s prihliadnutím na minimalizáciu komplikácií a vyšpičkovanie techniky.

Predpokladám, že presne tohoto proktológa potrebujete. Podľa môjho názoru proktológom nemôže byť chirurg, ktorý 5 dní v týždni sedí v ambulancii. Nie je to technicky možné. Môže robiť bazálne proktologické výkony, ale so všetkou úctou proktológ, kolorektálny chirurg určite nie je. Preto ak si vyberáte lekára na svoj problém, treba určite zohľadniť uvedené. 

Proktológia – kolorektálna chirurgia je náročný odbor, ktorý vyžaduje dlhoročné štúdium, obetu a najmä prax. Prejde si množstvom náročných situácií, vyrieši množstvo často závažných komplikácii, ktoré na ňom zanechajú svoje. 

Čo je proktologické vyšetrenie?

Proktologické vyšetrenie je lekárske vyšetrenie zamerané na diagnostiku a liečbu ochorení konečníka, anusu a dolnej časti hrubého čreva. Tento typ vyšetrenia vykonáva špecialista nazývaný proktológ. Medzi najčastejšie problémy, ktoré si vyžadujú proktologické vyšetrenie, patria hemoroidy, análne trhliny, polypy, abscesy, fistuly a rakovina konečníka. Vyšetrenie môže zahŕňať fyzické vyšetrenie, digitálne rektálne vyšetrenie (DRE), anoskopiu alebo sigmoidoskopiu.

Ako prebieha proktologické vyšetrenie?

Proktologické vyšetrenie začína konzultáciou, kde lekár získa podrobnú anamnézu pacienta, vrátane príznakov a ich trvania, zdravotnej histórie a všetkých predchádzajúcich liečebných postupov. Po konzultácii nasleduje fyzické vyšetrenie, pri ktorom pacient zaujme pozíciu, ktorá umožňuje prístup ku konečníku. Najčastejšie sa používa poloha na boku s pokrčenými kolenami alebo tzv. gynekologická pozícia na chrbte.

Čo robí proktológ?

Lekár proktológ vykoná digitálne rektálne vyšetrenie (DRE), pri ktorom prstom v rukavici opatrne prehmatá konečník a dolnú časť hrubého čreva, aby zistil prípadné abnormality. Ak je potrebné detailnejšie vyšetrenie, použije sa anoskop, krátky osvetlený tubus, ktorý umožňuje lepší pohľad na vnútro konečníka. V prípade potreby môže nasledovať sigmoidoskopia, ktorá umožňuje preskúmanie spodnej časti hrubého čreva. Po vyšetrení lekár prehodnotí nálezy, stanoví diagnózu a navrhne vhodný liečebný plán.

Tak čo, už viete ako si vybrať ozajstného proktológa? 

hemoroidy-zlata-zila
krvacanie-z-konecnika

Dobrý deň,
moje meno je MUDr. Martin Stratený a pravdepodobne ste sa dostali na túto časť našej stránky a tento blogový článok vďaka najrozšírenejšiemu webovému vyhľadávaču s kľúčovým slovom PROKTOLÓG.

Predpokladám, že slovo proktológ asi nepatrí do vašej bežnej konverzácie a ani si slovo proktológ, či proktológia nezadávate do google len tak z nudy. Skôr si myslím, že ste pacient a hľadáte odborníka na  problematiku týkajúcu sa proktologických problémov. Pevne verím, že pre seba alebo pre svojho blízkeho chcete nájsť toho najlepšieho proktológa.

MUDr. Martin Stratený - proktológ
MUDr. Martin Stratený – proktológ

Poďme si najskôr skúsiť odpovedať na otázku: Kto je to proktológ? A trocha si vysvetlime základné pojmy.

Proktológia

Proktológia je medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá diagnózou a liečbou ochorení konečníka, anusu a dolnej časti hrubého čreva.

Kto je proktológ – význam

Proktológovia, lekári špecializujúci sa v tomto odbore, liečia rôzne stavy ako hemoroidy, análne trhliny, abscesy, fistuly, polypy a rakovinu konečníka. Cieľom proktológie je poskytovať komplexnú starostlivosť o pacientov s týmito zdravotnými problémami.

Proktológ je v skutočnosti už archaický názov, v súčasnej modernej chirurgii slovo proktológ skôr spadá pod názov kolorektálny chirurg. A tu nám hneď vychádza otázka: Ako môže byť ambulantný lekár kolorektálny chirurg? No nemôže, nie je to technicky možné. Na Slovensku neexistuje špecializovaná príprava v odbore – kolorektálna chirurgia alebo ak chcete archaickejšie – koloproktológia.

Proktológ špecialista

Proktológ by mal byť v prvom rade odborník vo svojom odbore s dlhoročnou praxou. V druhom rade by mal mať ľudský prístup, morálne zásady a určite budete prihliadať aj na prostredie, do ktorého prichádzate. „Veď predsa idem do súkromnej ambulancie“.

Čo je proktológia a ako sa študuje?

Poďme na to od začiatku. Vyštudujete medicínu (je to nezabudnuteľných 6 rokov) a dostanete titul MUDr. Toto je kľúčový moment, kedy sa musíte alebo teda by ste sa mali rozhodnúť, čo bude s vami ďalej a akú odbornú prax budete vykonávať. Ak sa rozhodnete pre chirurgiu, tak vás čaká ďalších 5 rokov prípravy na špecializačnú skúšku. Musíte počítať s niekoľkoročnou praxou na chirurgickom oddelení, ktorá sa ale nezačína kolorektálnou, pokročilou chirurgiou, ale skôr administratívnou činnosťou a to od prijímania pacientov po ich prepúšťanie, vrátane nespočetných asistovaní starším chirurgom vrátane spomínaným kolorektálnym chirurgom. Väčšina mladých chirurgov v tomto období nerozmýšľa, či z neho bude raz kolorektálny chirurg. Musia sa naučiť operovať základné chirurgické diagnózy, či už plánované alebo akútne. Po 5. rokoch ak splníte všetky požiadavky a zoperujete určité množstvo základných chirurgických výkonov, vás pripustia ku špecializačnej skúške v odbore všeobecná chirurgia. Absolvujete špecializovaný kurz, ktorý pozostáva z obhajoby špecializačnej práce a špecializovanej skúšky. Ak spravíte skúšku ako „odmenu” dostanete pečiatku s kódom lekára v špecializovanom odbore chirurgia. Myslíte si, že už je z vás kolorektálny chirurg –  proktolog? No nie je, a ani nemôže byť, pretože nemáte prax v pomerne zložitej problematike kolorektálnej chirurgie. A čo teraz?

„Mám predsa pečiatku, môžem začať robiť aj súkromnú prax nie? Proktológia alebo teda kolorektálna chirurgia ako certifikačná činnosť na Slovensku nie je, tak prečo by som sa nemohol nazvať proktológomVeď popracujem ešte nejakú dobu na chirurgii v menšom meste, kde ani kolorektálnu chirurgiu nerobia a začnem súkromnú prax alebo vlastne ja ani chirurgiu nechcem asi robiť a prechodne budem robiť iné zamestnanie. Potom si to rozmyslím a vrátim sa do chirurgickej praxe.V preklade, nemám znova žiadnu prax ani len v základnej chirurgii. Založím si chirurgickú ambulanciu a nazvem sa proktológom – kolorektálnym chirurgom.”

Myslíte, že toto je skutočný proktológ? No určite nie, nie je to technicky ani prakticky možné.

Koloproktológia

Vráťme sa ale ďalej k príbehu kolorektálneho chirurga, ktorý kolorektálnu chirurgiu a proktológiu vo svojej praxi reálne vykonáva a má za sebou i výsledky. Takého predsa hľadáte, či nie?

Takže spravili sme špecializačnú skúšku z chirurgie a chceme byť kolorektálny chirurg alebo teda proktológ. Čo nasleduje? Sme aspoň v polovici cesty? Nie sme! Práve to začína a začína to tým, že na to, aby ste vôbec mohli robiť kolorektálneho chirurga, potrebujete podporu od primára a od starších kolegov, kolorektálnych chirurgov, ak sa nejaký na pracovisku vôbec nachádza a rozumie proktologickej problematike. Okrem toho musí byť ochotný vám predať nejaké tie skúsenosti. 

Môže robiť kolorektálnu chirurgiu alebo proktológiu každý? Nie, nemyslím si. Každý máme nejaké predpoklady a schopnosti, každý vynikáme v niečom inom a to, že ste sa rozhodli robiť chirurgiu neznamená, že vaše schopnosti z vás urobia dobrého chirurga v tomto prípade kolorektálneho chirurga. Ale za dobu do špecializačnej skúšky a v období po špecializačnej skúške, primár oddelenia a okolie vidí, či máte osobnostné predpoklady pre kolorektálnu chirurgiu. 

Koloproktológ – doktor a prax

Dobre, takže povedzme, že ste dostali podporu od okolia a dostanete možnosť kolorektálnu chirurgiu v praxi vykonávať. Cesta len začína a to asistenciami a postupným získavaním skúseností od základných výkonov v kolorektálnej chirurgii až po náročné výkony v malej panve. Predpokladom okrem zvládnutia techniky chirurgických výkonov je starostlivosť o pacienta v perioperačnom období a v ambulantnej starostlivosti. Mimoriadne dôležitý je kontakt s pacientom od komplexnej diagnostiky so zvládnutím pomerne náročnej problematiky onkochirurgie až po dispenzárnu starostlivosť. Postupné zdokonaľovanie sa v operačnej technike s cieľom minimalizovať možné pooperačné komplikácie a maximalizovať onkologický aspekt liečby. Zvládanie komplikácií, ktoré sú často v kolorektálnej chirurgii fatálne, ich predchádzanie a riešenie. Po rokoch praxe v uvedenom, po množstve zoperovaných pacientov od náročných brušných výkonov až po technicky náročné výkony v oblasti análneho kanála môžeme povedať že je z vás kolorektálny chirurg – proktológ. A kedy sa ním v skutočnosti stanete? Keď za vami príde starší kolega, od ktorého ste sa učili a opýta sa na váš názor alebo vás poprosí o pomoc s nejakou komplikáciou. Kolorektálna chirurgia  –  proktológia v sebe zahŕňa hlavne náročné výkony v malej panve a v perianálnej oblasti, vrátane laparoskopických výkonov. Určite tým nemyslím hemoroidy a análne trhliny. Ošetrenie hemoroidov a análnych trhlín sú pre pokročilého kolorektálneho chirurga tie najbazálnejšie výkony. 

Ako vyhľadať správneho proktológa?

Myslím si, že takého pokročilého proktológa hľadáte. Nie samozvaného proktológa, ktorý videl otvorenú dutinu brušnú alebo komplexnú perianálnu fistulu naposledy tesne po špecializačnej skúške a neoperoval ju nikdy. Kolorektálny chirurg – proktológ, ktorý rieši náročné výkony vo svojej  dennodennej praxe, nikdy nebude mať problém riešiť banálne proktologické výkony s prihliadnutím na minimalizáciu komplikácií a vyšpičkovanie techniky.

Predpokladám, že presne tohoto proktológa potrebujete. Podľa môjho názoru proktológom nemôže byť chirurg, ktorý 5 dní v týždni sedí v ambulancii. Nie je to technicky možné. Môže robiť bazálne proktologické výkony, ale so všetkou úctou proktológ, kolorektálny chirurg určite nie je. Preto ak si vyberáte lekára na svoj problém, treba určite zohľadniť uvedené. 

Proktológia – kolorektálna chirurgia je náročný odbor, ktorý vyžaduje dlhoročné štúdium, obetu a najmä prax. Prejde si množstvom náročných situácií, vyrieši množstvo často závažných komplikácii, ktoré na ňom zanechajú svoje. 

Čo je proktologické vyšetrenie?

Proktologické vyšetrenie je lekárske vyšetrenie zamerané na diagnostiku a liečbu ochorení konečníka, anusu a dolnej časti hrubého čreva. Tento typ vyšetrenia vykonáva špecialista nazývaný proktológ. Medzi najčastejšie problémy, ktoré si vyžadujú proktologické vyšetrenie, patria hemoroidy, análne trhliny, polypy, abscesy, fistuly a rakovina konečníka. Vyšetrenie môže zahŕňať fyzické vyšetrenie, digitálne rektálne vyšetrenie (DRE), anoskopiu alebo sigmoidoskopiu.

Ako prebieha proktologické vyšetrenie?

Proktologické vyšetrenie začína konzultáciou, kde lekár získa podrobnú anamnézu pacienta, vrátane príznakov a ich trvania, zdravotnej histórie a všetkých predchádzajúcich liečebných postupov. Po konzultácii nasleduje fyzické vyšetrenie, pri ktorom pacient zaujme pozíciu, ktorá umožňuje prístup ku konečníku. Najčastejšie sa používa poloha na boku s pokrčenými kolenami alebo tzv. gynekologická pozícia na chrbte.

Čo robí proktológ?

Lekár proktológ vykoná digitálne rektálne vyšetrenie (DRE), pri ktorom prstom v rukavici opatrne prehmatá konečník a dolnú časť hrubého čreva, aby zistil prípadné abnormality. Ak je potrebné detailnejšie vyšetrenie, použije sa anoskop, krátky osvetlený tubus, ktorý umožňuje lepší pohľad na vnútro konečníka. V prípade potreby môže nasledovať sigmoidoskopia, ktorá umožňuje preskúmanie spodnej časti hrubého čreva. Po vyšetrení lekár prehodnotí nálezy, stanoví diagnózu a navrhne vhodný liečebný plán.

Tak čo, už viete ako si vybrať ozajstného proktológa?