Liečba análnej trhliny
Ide o veľmi bolestivý stav. Každý od detského veku až po po dospelosť môže trpieť análnou trhlinou. Aj keď je análna trhlina zvyčajne neškodná a liečiteľná, môže byť tiež znakom iných zdravotných problémov. Ak máte, alebo si myslíte, že máte – análnu trhlinu, mali by ste pochopiť symptómy a príčiny a porozprávať sa v našej ambulancii o svojich obavách.
Análna trhlina je defekt, krvácajúca rana sliznice a kože konca análneho otvoru, ktorá je výrazne bolestivá a to najmä pri vyprázdňovaní, a v období po vyprázdnení. Výrazná bolestivosť je spôsobená exponovanými nervovými zakončeniami nachádzajúcimi sa v konečníku.
Bežné príznaky zahŕňajú mierny nádych krvi v stolici, žiletkovú ostrú bolesť pri pokuse o pohyb čriev – defekáciu /vyprázdňovanie/. Častokrát môže byť prítomné mierne až intenzívne svrbenie, ktoré môže byť dosť dráždivé.
Ak si myslíte, že máte hemoroidy, ale zároveň pociťujete bolesť, je možné, že máte aj trhlinu. Ak ste si všimli dlhotrvajúce príznaky ako sú tieto, mali by kontaktovať skutočného proktologa, aby sa určil najlepší postup liečby.
Podľa dĺžky trvania a charakteru tkaniva pri vyšetrení rozlišujeme trhlinu akútnu a trhlinu chronickú.
Trhlina spôsobuje spazmus vnútorného zvierača, čo má za následok zníženie prekrvenia tkaniva, zníženú tendenciu k hojeniu a k prechodu do chronického štádia.
Presná etiológia nie je známa, ale predpokladá sa, že podiel na jej vzniku má tvrdá stolica alebo opakovaná riedka stolica (hnačky).
Liečba análnej trhliny – fisury
Je veľmi dôležité nezanedbať prvé príznaky tohto ochorenia a liečiť trhlinu už v úvode, aby sa zabránilo prechodu do chronického štádia. V tom už, žiaľ, konzervatívna liečba často nezaberá. Nechirurgická liečba análnej trhliny spočíva v uvoľnení spazmu zvierača, čo vedie k naštartovaniu hojenia tkaniva.
Pri análnej fisúre sa spoliehame na osvedčenú a dokázanú metódu liečby.
Liečba – Botulotoxín
Ako jedno z mála pracovísk na Slovensku poskytujeme v našej ambulancii liečbu análnej trhliny pomocou botulotoxínu. Botulotoxín spôsobí, podobne ako lokálna liečba, uvoľnenie spazmu zvierača, čo vedie k úľave od bolesti a naštartovaniu hojenia trhliny. Používajú sa veľmi nízke dávky botulotoxínu, preto pacientovi nehrozí nebezpečenstvo ani komplikácie. Ide o jednorazový výkon s aplikáciou botulotoxínu do oblasti trhliny. Napriek tomu, že botulotoxín pôsobí len dočasne (niekoľko mesiacov), za uvedený čas sa trhlina zvykne zahojiť. Miera úspešnosti zahojenia je vyššia ako pri lokálnej liečbe a pri opakovanej aplikácii je miera hojenia blížiaca sa až k 90 %.
Liečba – Rádiofrekvencia
Okrem vyššie uvedených postupov poskytujeme v našej ambulancii liečbu chronickej trhliny aj pomocou rádiofrekvencie. Vďaka tejto metóde sa odstránia chronické tkanivá v okolí trhliny, ktoré bránia jej hojeniu. Používa sa v kombinácii s lokálnou liečbou, prípadne aplikáciou botulotoxínu. Odstraňuje aj chronické tkanivá nahromadené dlhotrvajúcim priebehom ochorenia. Rádiofrekvencia je výrazne šetrná k tkanivám a nedeštruuje okolité zdravé tkanivá. Táto metóda je veľmi precízna a tým je hojenie kratšie a menej bolestivé. Uvedený výkon je možné vykonať ambulantnou cestou, bez nutnosti celkovej anestézie. Trvá priemerne 20 minút a po jeho vykonaní môže pacient bez obmedzenia odísť autom domov a bezprostredne sa vrátiť do bežného života. Metóda je bezpečná a riziká sú minimálne.
Veľmi dôležitý je aj výber vhodného proktológa, ktorý má s touto delikátnou a intímnou procedúrou skúsenosti a v najlepšom prípade vykonáva okrem proktológie aj bežnú chirurgickú prax v tejto oblasti.
Chirurgická liečba (myotómia)
Pri trhlinách, ktoré nereagujú na uvedenú liečbu alebo pri návrate, rekurencii tohto typu ochorenia treba zvážiť i chirurgickú liečbu.
Na našej ambulancii Vám ponúkame tento výkon v rámci ambulantnej starostlivosti. To znamená, že nepotrebujete predoperačnú prípravu a po výkone idete domov.
V našom proktologickom centre máme dlhoročné skúsenosti so všetkými uvedenými postupmi. Na základe vyšetrenia a konkrétneho nálezu vám vždy individuálne navrhneme liečbu, ktorá bude viesť k diskrétnemu a čo najúspešnejšiemu vyriešeniu Vášho problému.
Dôležité je, aby ste už pri prvých príznakoch, diskomforte, bolestiach pri vyprázdňovaní alebo krvácaní neváhali okamžite konzultovať váš problém s proktológom. Ak totiž trhlina prejde do chronicity, následné liečenie je potom komplikovanejšie, bolestivejšie a pre pacienta v konečnom dôsledku aj časovo a finančne náročnejšie.
Prevencia – čo robiť, aby sa trhlina nevytvorila alebo nevrátila?
Ak ste už mali v minulosti análnu trhlinu a tá sa zahojila, je už len približne 30% šanca, že sa v budúcnosti vytvorí opäť. Vytvoreniu trhliny môžete predchádzať najmä úpravou stravy. Dôležité je udržať stolicu mäkkú. Náš odborník preto radí uprednostňovať stravu bohatú na vlákninu a zabezpečiť svojmu telu dostatočný príjem tekutín.
- dostatočný príjem vlákniny zo stravy jej úpravou
- uprednostňovať ovocie, zeleninu, celozrnný chlieb, ovsené vločky, otruby
- v prípade nedostatočného príjmu vlákniny zo stravy je možné čiastočne nahradiť deficit komerčne dostupnou vlákninou
- dostatočný denný príjem tekutín, zamerať sa minimálne na dva litre tekutín
- vyhýbať sa alkoholickým nápojom, ktoré skôr dehydratujú
- vyhýbať sa liekom od bolesti obsahujúcim kodeín, ktorý bežne spôsobuje zápchu, uprednostniť pri bolesti paracetamol, diklofenak, ibuprofen.
citlivý obsah
Tento obsah zobrazuje explicitné snímky
intímnych častí tela.
